Nástěnná malba v Holešovicích připomíná, že domácí násilí existuje

domácí násilí

Domácí násilí existuje a je potřeba o něm mluvit, vyzývá malba, kterou nově najdete u klubu Cross v Holešovicích. Jedná se o takzvaný mural a rozhodně je to dílo, které vás praští do očí. Domácí násilí je stále tématem, které se jen tak na veřejnosti neřeší a stěna má za úkol na něj upozornit.

David Strauzz

Malbu vytvořil David Strauzz, český výtvarník kanadského původu a výrazná postava současné české street artové scény. Do povědomí veřejnosti se dostal zejména tvorbou velkoformátových muralů, ve kterých pomocí sprejů vytváří poloabstraktní portréty složené z autorských textů.

Strauzz je uměleckým ředitelem Galerie MEGA ve vestibulu metra Karlovo náměstí v Praze, jež propaguje street art jako umění.

Přečtěte si také: Potravinová banka pro Prahu

Zblízka nápisy, zdálky tváře

Kouzlo tohoto díla je v tom, že když se na malbu divák podívá zblízka, uvidí pouze nápisy. Ovšem zdálky nebo tehdy, když se na dílo podívá přes mobilní telefon, jsou patrné jasné tváře.

Domácí násilí je specifické tím, že k němu dochází za zavřenými dveřmi a mezi blízkými partnery. Často okolí oběť nepozná, protože ona sama nechce, aby se o něm někdo dozvěděl. Násilí může být rázu fyzického, ale i psychického, kdy násilník často druhou stranu přesvědčí o tom, že ho k tomu dohnala. Je třeba také připomínat, že i muži jsou oběťmi domácího násilí a jejich pozice je a uvědomění je o to těžší.

Ikea se věnuje prevenci již dlouho

Vznik díla podpořil i řetězec Ikea, ten se v posledních třech letech věnuje prevenci domácího násilí v kampani Za bezpečný domov. Ikea a koalice NeNa například v poslední době podpořily snahy Středočeského kraje vytvořit ve svých sociálních zařízeních zázemí podporující oběti domácího násilí a zajistit pro oběti dostupnou pomoc.