Izrael a Palestina: musíme si vybrat stranu?

Izrael a Palestina, na čí stranu se postavíte?

Izralesko-palestinský konflikt v sobotu 7. října vyvrcholil brutálním teroristickým útokem hnutí Hamás na civilní obyvatelstvo v Izraeli. Mezi oběťmi byli především účastníci hudebního festivalu, ale i obyvatelé přilehlých měst na hranici s Pásmem Gazy. Jak lze ale reagovat na izraelskou odvetu v podobě masakrování všech obyvatel Gazy? A lze vůbec myslet na to, že někdy Palestina vytvoří stát?

Brutální teroristický útok

Mezi oběťmi brutálního teroristického útoku v Pásmu Gazy nebyli jen Izraelci, ale i občané jiných států, bohužel i děti a další civilní obyvatelstvo. Vraždění, mučení, znásilnění je jen obecným výčtem praktik, kterých se Hamás na všech, které potkal na své cestě, dopustil. Reakce Izraele na sebe nenechaly dlouho čekat, a to v podobě úplné blokace celého Pásma a následného bombardování.

24 hodin na evakuaci

Izrael dal obyvatelům Gazy 24 hodin na opuštění svého bydliště a upozornilo, že pak bude celá oblast srovnána se zemí. Izraelské bombardování nebere ohledy na nemocnice, školy, úřady či jiné příbytky, a navíc je zcela podporováno západním světem. Je opravdu 24 hodin dostatek času na to, aby přes se přes milion civilních obyvatel zabalilo a opustilo své domovy? A kam mají konkrétně jít?

Obětí na izraelské straně je okolo 1200, na straně Palestinců je už kolem 2300, a tato čísla neustále stoupají. Je potřeba opět zdůraznit, že ne každý Palestinec je Hamás. Znovu vyvstávají otázky o tom, zda je takováto reakce opravdu adekvátní. Lze opravdu zlo zjednodušovat a generalizovat? Stejně jako ne všichni Rusové jsou zlí, nemůžeme házet všechny Palestince a islám do jednoho pytle.

Lze zlo generalizovat?

Chovat se jako oni, nebrat ohled na nic, nerozeznávat kdo je kdo. A nejsme pak také jako oni? Neplodí násilí jen další násilí? A jak vnímat to, že naše ministryně obrany podporuje masové vraždění. Možná vyprovokované, ale přes to stále vraždění mnohých nevinných lidí?