Jak dopadly Ceny Thálie 2023?

ceny thálie

Ceny Thálie jsou každoroční událostí, která oceňuje ty nejlepší osobnosti z divadelní scény. Ceny se udílejí už od roku 1993 a jsou nejen odměnou za výkony v divadle, ale i přehlídkou toho, kam české divadlo směřuje. Jak dopadly letošní Ceny Thálie a kdo si sošku pyšně odnášel domů?

Cenu mohou získat umělci v oblasti činohry, opery, loutkového divadla, alternativního divadla, muzikálu, baletu a tance a poté za celoživotní mistrovství v těchto odvětvích.

Celoživotní mistrovství

Ocenění za celoživotní práci v oblasti muzikálu tento rok získal Jiří Suchý a František Zacharník, v rámci činohry to byla Daniela Kolářová a Stanislav Šárský, který se zejména zpočátku řadil mezi mimopražské herce a až mnohem později začal působit v pražském Švandově divadle. Celoživotní mistrovství ocenila porota také u brněnského pěvce Jana Hladíka, který se svými výkony rozhodně vepsal do historie české opery.

Činohra

Publiku asi nejbližší činohra v sobě skrývá ocenění v české akademii divadelníků, kterou letos získal Milan Uhde. Poté ceny za ženský a mužský výkon, ty získali Karolína Baranová a Martin Pechlát. Porota samozřejmě myslí i na mladší kolegy, a tak je zde speciální kategorie pro činoherce do 33 let, v niž letos vyhrál Viktor Kuzník.

V širší nominaci na ženský výkon se objevily také známé Veronika Khek Kubařová, Věra Hlaváčková nebo Barbora Bezáková.

Přečtěte si také: Na Martínka jsme společnými silami vybrali 106 milionů!

Muzikály

Za představení Marty ve stejnojmenném muzikálu získala Thálii Hana Holišová. V mužské kategorii zvítězil Tomáš Savka díky své roli broadwayského producenta Maxe Bialystocka.