Festival Jeden svět opět v Praze

festival jeden svět

Filmový festival, který každoročně probíhá v různých městech v České republice a upozorňuje na aktuální světové problémy. Promítané filmy jsou z dílen mnoha světových tvůrců. Jak vypadá letos program v Praze?

Kromě Prahy se festival uskuteční v dalších 27 městech, například v Ostravě, Olomouci, Lounech, Znojmě, Brně a dalších. Tradičně přesáhnou filmy i naši hranici, a to tentokrát od 20. do 27. dubna v Bruselu

Trocha historie

Jeden svět rozhodně není žádnou festivalovou novinkou, existuje už přes 20 let a je součástí společnosti Člověk v tísni. Ukazuje návštěvníkům jedinečné dokumentární snímky o lidských právech z celého světa. Jedná se o jeden z největších festivalů svého druhu na světě.

Letošní téma

Každý rok se volí jedno zaštiťující téma, letos jím je Cena bezpečí. Téma proniká všemi filmy, ať už je to v kontextu hledání bezpečí nebo mapování nejistoty a s nimi spojenými problémy. Ředitel festivalu Ondřej Kamenický říká, že právě tímto tématem chtějí publikum přimět k zamyšlení nad různorodými projevy strachu.

Přečtěte si také: Nástěnná malba v Holešovicích připomíná, že domácí násilí existuje

A jak letos vypadá program?

Mezi filmy, které se letos na plátnech objeví, samozřejmě nechybí tematizace války na Ukrajině, konkrétně tedy svědectví z Ukrajiny. Dále dostanou návštěvníci dokumentární pohled na polyamorní vztahy nebo snímek o vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Kromě filmů je připraven také doprovodný program a diskuzní panely po každém promítání.