Provance styl- co je dobré vědět

Jak na Provance styl
Jak na Provance styl

Když uslyšíte slovo Provance, většina z nás si vybaví odstíny fialové barvy a voňavou levanduli. Provance vyvolává představu slunečné vinice francouzského venkova, kde nikdo nikam nespěchá, kde si můžete v klidu odpočinout od světa plného shonu a spěchu. Právě proto se dnes tento styl života i bydlení stal tak oblíbeným. Lidé chtějí mít ve svém domově trošku toho klidu a tak lákavé pohodové atmosféry, která svou jemností vytváří ženské teplo domova.

Typické prvky

Provánský styl se svými typickými prvky (kovová postel, terakotová dlažba, šedozelené a fialové odstíny) postupně odlišil od jednotné estetiky, která vládla v Paříži v 19. století. Provance přinesla více elegance, jemnosti. Stále však zůstala jednoduchá a podstatnou část tvoří využívání přírodních materiálů a motivů. V tomto venkovském stylu se uplatňuje kámen, tepané železo, terakota a přírodní tkaniny. Tóny barev jsou jakoby prolité a vybledlé sluncem.

Do jakého interiéru se Provance hodí

Interiér tak dostává podobu útulného, nostalgicky laděného prostředí, kterému ovšem nechybí vkus ani uvolněnost. Pokud se vám tento styl líbí, je důležité umět ho usadit do dobré stavby. Pokud máte moderní novostavbu, nehodí se zařídit interiér ve stylu Provance. Nezapomínejte, že je to venkovský styl.

Pokud ovšem v takové stavbě bydlíte a po Provance toužíte, spokojte se s drobnými doplňky a náznaky. Uvidíte, že i tak málo váš dům zútulní a zpříjemní.

Kde Provance styl najdu?

Dnes není problém koupit doplňky či nábytek v tomto stylu. S malými Provance obchůdky se rozsypal pytel. Sortiment je široký, obchůdky jsou laděny v příjemné atmosféře, kterou doplňuje vůně levandule a zpěv Édith Piaf. Cena jejich produktů je však docela vysoká.

Různé menší doplňky se objevují v květinářství, a v obchodních řetězcích Pepco najdete také velké množství prvků Provance.