S novým rokem zvedne Pražská plynárenská ceny za energie.

nárůst cen energie

Od začátku příštího roku zvýší ceny energie u svého základního tarifu také energetická společnost Pražská plynárenská. Ceny se zvednou v průměru o 11,2 procenta a zákazníci tak budou platit zastropované ceny. U ostatních tarifů se ceny nebudou měnit.

Na svém webu společnost také zmiňuje, že „zákazníci nemusí pro využití zastropování cen činit žádné kroky, vše proběhne zcela automaticky“. Mimo jiné Pražská plynárenská spolupracuje s Institutem prevence a řešení předlužení a společně pomáhají zákazníkům zorientovat se v dostupných formách státní pomoci. Veškerá doporučení najdete na jejich webu.

I další společnosti již musely energie podražit

Ceny energií byli nuceni zvednout i ostatní dodavatelé, zdražení od příštího roku oznámily například také ČEZ, E. ON nebo Pražská energetika. Pražská plynárenská zvedala ceny dodávek energií už během celého letošního roku.

Emisní povolenky

Prudký nárůst cen energií nepřekvapil pouze zákazníky, ale dle dodavatele ČEZ také energetické společnosti. Za poslední rok nezdražovaly jen ceny surovin, ale také emisní povolenky. Snížení dodávek z Ruska, ale i minulá dlouhá zima měly vliv na cenu plynu.

Většina energetických společností nakoupila energii dopředu, aby mohla udržet výhodné ceny co nejdéle. Některé ovšem nenakoupily s předstihem dostatečné množství elektřiny a plynu pro své zákazníky a teď musí čelit krachu. Tím větší množství zákazníků zažívá fixace za aktuální vyšší ceny.