Krize energií se dotkne, mimo jiné, i plaveckých bazénů. Ten v Podolí má namále.

Provoz bazénů je velmi nákladná záležitost. Především v této nejisté době, kdy končí nejen rodinám, ale i firmám několikaroční fixace. Pokud nedojde k zásahu státu, mohou některé bazény dokonce (při nejmenším dočasně) uzavřít provoz. Konkrétně podolský bazén tuto situaci aktivně řeší. Kromě veřejných bazénů tento problém vnímají i čeští trenéři a profesionální plavci.

Nejistá budoucnost

„Z mnoha zdrojů evidujeme, že podmínky pro trénink plavání budou s vysokou mírou pravděpodobnosti velmi ztížené a pravděpodobně i více finančně náročné. Do jaké míry, bohužel nedokážeme v současné době přesně definovat. Vzhledem k informacím o rostoucích cenách energií ovšem očekáváme, že s tím, jak se náklady pro provozovatele budou zvyšovat, tak budou vznikat i potřeby na krytí těchto výdajů, ať již v podobě zdražení vstupů či pronájmů jednotlivých bazénů, či šetřením energií v podobě nižší výhřevnosti bazénů,“ uvedl pro ČTK generální sekretář Českého svazu plaveckých sportů Jakub Tesárek.

Uvidíme, co přinese zima

Podle Tesárka je nyní velmi těžké předvídat, co přinese zima: „Předpokládáme ovšem, že provozovatelé bazénů budou pravděpodobně nuceni zaujmout postoj ve vztahu k navýšeným cenám energií ve formě snížení teploty vody, případně částečné či kompletní uzávěry. Těžko se ovšem situace predikuje, jelikož situace s energiemi se mění poměrně dynamicky.“

Problémy plaveckého stadionu v Podolí

Plavecký bazén v Podolí, který je vlastněn Českou unií sportu, může mít na začátku příštího roku velké problémy: „Pokud bychom předpokládali, že pak bude cena plynu na úrovni stávajících burzovních cen, bude nárůst nákladů na plyn skoro pěti až šestinásobný. Pokud jsme tedy v březnu letošního roku utratili za plyn 778 305 korun bez DPH, tak při aktuální ceně plynu na burze bychom hradili 4,5 milionu korun bez DPH. Taková cena je v podstatě likvidační,“ uvedl ředitel areálu Jan Bezděk.

Unie dále dodává, že: „Krajní variantou je dokonce dočasné uzavření celého areálu v případě, kdyby nebylo možné akceptovat cenu plynu, nebo byly zastaveny jeho dodávky.“

Bude studenější voda řešením?

Rozhodnutí o snížení teploty vody by plavci spíše uvítali: „Bazény byly pro nás sportovní plavce přehřívané. To, že se o půl stupně zchladila voda, je pro nás spíš dobře. Na rozdíl od veřejnosti, která se spíše koupe, jsou závodní plavci pořád v pohybu a zahřejí se,“ uvedla trenérka Škábová.

Dodává ještě, jakou hraniční teplotu, by u teploty vody veřejných bazénů očekávala: „26 nebo 22 stupňů Celsia je málo. To by tam nešla ani veřejnost, to si provozovatelé nemohou dovolit. Těch 25 stupňů je minimum, na které mohou jít,“ uvedla.