Krize energií se dotkne, mimo jiné, i plaveckých bazénů. Ten v Podolí má namále.

Provoz bazénů je velmi nákladná záležitost. Především v této nejisté době, kdy končí nejen rodinám, ale i firmám několikaroční fixace. Pokud nedojde k zásahu státu, mohou některé bazény dokonce (při nejmenším dočasně) uzavřít provoz. Konkrétně podolský bazén tuto situaci aktivně řeší. Kromě veřejných bazénů tento problém vnímají i čeští trenéři a profesionální plavci.

Nejistá budoucnost

„Z mnoha zdrojů evidujeme, že podmínky pro trénink plavání budou s vysokou mírou pravděpodobnosti velmi ztížené a pravděpodobně i více finančně náročné. Do jaké míry, bohužel nedokážeme v současné době přesně definovat. Vzhledem k informacím o rostoucích cenách energií ovšem očekáváme, že s tím, jak se náklady pro provozovatele budou zvyšovat, tak budou vznikat i potřeby na krytí těchto výdajů, ať již v podobě zdražení vstupů či pronájmů jednotlivých bazénů, či šetřením energií v podobě nižší výhřevnosti bazénů,“ uvedl pro ČTK generální sekretář Českého svazu plaveckých sportů Jakub Tesárek.

Uvidíme, co přinese zima

Podle Tesárka je nyní velmi těžké předvídat, co přinese zima: „Předpokládáme ovšem, že provozovatelé bazénů budou pravděpodobně nuceni zaujmout postoj ve vztahu k navýšeným cenám energií ve formě snížení teploty vody, případně částečné či kompletní uzávěry. Těžko se ovšem situace predikuje, jelikož situace s energiemi se mění poměrně dynamicky.“

Problémy plaveckého stadionu v Podolí

Plavecký bazén v Podolí, který je vlastněn Českou unií sportu, může mít na začátku příštího roku velké problémy: „Pokud bychom předpokládali, že pak bude cena plynu na úrovni stávajících burzovních cen, bude nárůst nákladů na plyn skoro pěti až šestinásobný. Pokud jsme tedy v březnu letošního roku utratili za plyn 778 305 korun bez DPH, tak při aktuální ceně plynu na burze bychom hradili 4,5 milionu korun bez DPH. Taková cena je v podstatě likvidační,“ uvedl ředitel areálu Jan Bezděk.

Unie dále dodává, že: „Krajní variantou je dokonce dočasné uzavření celého areálu v případě, kdyby nebylo možné akceptovat cenu plynu, nebo byly zastaveny jeho dodávky.“

Bude studenější voda řešením?

Rozhodnutí o snížení teploty vody by plavci spíše uvítali: „Bazény byly pro nás sportovní plavce přehřívané. To, že se o půl stupně zchladila voda, je pro nás spíš dobře. Na rozdíl od veřejnosti, která se spíše koupe, jsou závodní plavci pořád v pohybu a zahřejí se,“ uvedla trenérka Škábová.

Dodává ještě, jakou hraniční teplotu, by u teploty vody veřejných bazénů očekávala: „26 nebo 22 stupňů Celsia je málo. To by tam nešla ani veřejnost, to si provozovatelé nemohou dovolit. Těch 25 stupňů je minimum, na které mohou jít,“ uvedla.

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář