Inflace stále roste. Lidé proto začínají více myslet na svou budoucnost

Růst inflace

Tempo růstu inflace stále zrychluje. Z říjnových 5,8 procent se inflace v listopadu zvýšila na celých šest procent a v následujících měsících ještě poroste. Rychlý nárůst a zdražování vnímají také Češi. Celých 73 % z nich rostoucí inflaci vnímají jako ohrožení své životní úrovně. Téměř třetina z nich pak zvažuje změnit zaměstnání.

Podle provedeného průzkumu společnosti Stem/Mark je celých 26 % oslovených zaměstnanců, rozhodnuto kvůli zdražování změnit svou profesní kariéru, pokud jim v současném zaměstnání neporoste mzda. „Růst cen není dobrou zprávou pro nikoho. Trh práce si s inflací ale poradí, zájemců o práci je málo, firmy intenzivně nabírají nové lidi a jsou připravené i na zvyšování mezd,“ říká František Boudný, ředitel personální agentury Předvýběr.cz.

Dojde na zvyšování mezd

Firmy se v současné době potýkají také s nedostatkem pracovní síly, který způsobuje změny na pracovním trhu. Vedení mnoha společností to nutí snížit požadavky na uchazeče o zaměstnání a přistoupit ke zvyšování mezd. Podle online průzkumu společnosti Předvýběr.cz téměř 70 % zaměstnavatelů očekává vysoký tlak na růst mezd zaměstnanců.