Za poslední rok byty v Praze podražily téměř o pětinu

byty v Praze

Zájemci o vlastní bydlení v poslední době sledují vývoj ceny bytů bedlivěji než kdy dříve. S ohledem na dostupné statistiky se však není čemu divit. V roce 2018 se v metropoli prodalo 5000 nových bytů, což je o 500 méně než v roce 2017 a o 1650 méně než v roce 2016. Na sklonku loňského roku se průměrná cena vyšplhala na 101 091 za metr čtvereční, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 18,6 procenta.

Jedním z dlouhodobých problémů je nedostatek nových bytů. Povolovací procesy jsou velmi dlouhé a související legislativa komplikovaná. Navíc postupně ubývá vhodných lokalit a zvýšení průměrné ceny ovlivňuje i nárůst cen stavebního materiálu a stavebních prací.

Kde se bytů prodalo nejvíce a kde nejméně?

V roce 2018 se nejvíce bytů prodalo v na Praze 5 (20 % z celkového objemu prodeje), následovaly byty na Praze 9 (20 %) a Praze 10 (17 %). Na opačném konci tabulky se umístily byty na Praze 6, kde si loni pořídilo nový byt pouze 2 % lidí.

byty v Praze

Ceny nových bytů byly v druhé polovině 2017 ovlivněny rostoucími úroky hypotéčních úvěrů a několika dalšími kroky ze strany ČNB. Poptávka po bydlení zůstává velká a předpokládá se, že zájem o bytové jednotky v novostavbách neopadne ani v budoucnu. Developeři se snaží zájemcům o nové bydlení vyjít vstříc a nabízí jim pomoc s výhodným financováním bytu v Praze prostřednictvím svých smluvních partnerů.

O jaké bydlení bude největší zájem letos, nemají analytici jasno. Jisté je, že pozornost vzbudí nové byty v Praze na Žižkově, kde vzniká další etapa atraktivního projektu Byty Na Vackově. Byty na prodej v Praze 3 se nachází v lokalitě se slibnou budoucností, a navíc jsou momentálně k mání za příznivé ceny.

byty v Praze

Zdražuje se pořád, ale pomaleji

Eurostat uvedl, že průměrný meziroční růst cen domů a bytů v zemích Evropské unie činil 4,3 %. V České republice bylo zdražování nadprůměrné, nicméně nyní se situace pozvolna uklidňuje. Nyní se v čele drží Slovinsko, kde ceny nemovitostí stoupají výrazně rychleji než v ostatních státech unie.