Výstava oslavující sto let egyptologie otevřena

Výstava oslavující sto let egyptologie otevřena
Výstava oslavující sto let egyptologie otevřena

Věděli jste, že egyptologie slaví už sto let? Při příležitosti tohoto výročí/jubilea se otevřela unikátní výstava v pražském Karolinu na Univerzitě Karlově. Nese název “Mezi Prahou a Káhirou” a pojednává o mnohých zajímavých faktech. Například věděli jste, že první egyptologická přednáška na Univerzitě Karlově byla vypsána roku 1919? Tehdy ji vedl docent František Lexa, který tímto založil úctyhodnou tradici.  

Během výstavy se dozvíte vše o egyptologii. Zmíněny jsou nejen skromní začátky egyptologie u nás, ale také její slavná současnost. V rámci výstavy se dozvíte o skromných začátcích české egyptologie, zmíněné budou události, pokroky a objevy z první poloviny 20.století. Přiblíží se samozřejmě i rok 1960, zmíněná je i současnost, během níž se organizují třeba výzkumy přímo v severní Africe.  

Výstava je plná fotografií, které dokumentují proměnu archeologických lokalit či jejich okolí, také jsou k vidění satelitní snímky oblasti nebo panely, jež informují o různých výzkumných projektech. Nezapomíná se ani na české archeology a na to, jak přispívají do světa egyptologie.