Pražan šetří na byt dvakrát déle než Berlíňan

Jak dlouho šetří Pražan na byt
Jak dlouho šetří Pražan na byt

Dva roky zpátky bylo za potřebí na průměrný pražský byt necelých deset ročních platů, ale ceny stoupají a letos už se jedná o víc jak dvanáct platů. Ze studie bylo zjištěno, že Praha je na tom nejhůře v porovnání s Evropskými městy. Obyvatelům z Kolína nad Rýnem k našetření na nový byt stačí jen skoro šest ročních platů.

Ceny bytů za poslední dva roky vzrostly skoro o 40% za metr čtvereční. Letos tedy zaplatíme průměrně něco málo přes 70 000 korun za metr čtvereční nového bytu. Nabídek nových bytů na Pražském trhu ubývá a do budoucna to nebude lepší.

Poptávka po novém bydlení je v poslední době vysoká. Přibývá také čím dál víc jednočlenných domácností (za deset let vzrostl na 550 tisíc), a tedy zájem vzrostl po menších bytech. V nedostatku bytů je podle všeho dlouhá doba čekání na povolení nové stavby. V Česku se na povolení čeká dlouho a patří mezi nejsložitější. Doba mezi zahájením prací na projektu a kolaudací vzrostl až na deset let a stále roste.

Vinu svalují jeden na druhého. Developeři to svádí na město a složitost povolení, naopak město to zase svádí na developery. Snaží se stále získat nějaké výjimky, stavět větší projekty než by mohli. Chyba bude určitě u obou, ale v Praze trvá dlouho i povolování rekonstrukcí. Ve městě tak chybí až deset tisíc bytů. Developeři tedy žádají nový specializovaný stavební úřad, který by této situaci mohl pomoci a povolování staveb se tak urychlilo, tím pádem by se zrychlila i doba výstavby.