Praha plánuje výstavbu nové trasy metra D, stanice budou bez řidiče

Nová trasa metra

Pražský dopravní podnik ukončil geologický průzkum pro stavbu metra D, který stál přibližně 1,82 miliardy korun. Aktuálně se čeká na hlavní stavební povolení k výstavbě úseku trati z Pankráce na Olbrachtovu. Stavba by měla začít letos na jaře.

Trasa metra D má být automatická linka zcela bez strojvedoucího. Řízená bude z jednoho dispečinku u stanice Nádraží Krč. V první i druhé fázi stavby by celou trasu mělo obsluhovat 16 souprav, za které dopravní podnik utratí přibližně 2,8 miliardy korun. Vlaky budou po celé své délce průchozí a bez kabiny pro řidiče. Celý systém pak dokáže rychle a efektivně reagovat na aktuální počet cestujících a sám vyhodnotit situaci, kdy je potřeba prodloužit nebo naopak zkrátit interval mezi jednotlivými spoji.

V projektu stavby figuruje nový prvek v podobě skleněných bezpečnostních stěn, které oddělí nástupiště od kolejiště. Stejný design stanic metra je k vidění například v Paříži na lince metra 14.

Návaznost metra D na MHD

Jednotlivé stanice plánovaného metra D budou navazovat na další městskou hromadnou dopravu v Praze. U některých ze stanic se plánují záchytná parkoviště, která by měla zredukovat automobilovou dopravu v hlavním městě. Vybudováním trasy D se má zlepšit doprava v jižním sektoru Prahy a přilehlém regionu jihovýchodně od metropole.