Češi jsou čím dál bohatší, ale bohužel čím dál víc utrácejí

Češi jsou čím dál bohatší
Češi jsou čím dál bohatší

České ekonomice se nevýslovně dobře daří. Mnoho lidí dostává přidáno, protože si jich zaměstnavatelé začínají konečně vážit (ale to jen z toho důvodu, že je krize a že se bojí, že by mohli dát jejich současní pracovníci výpověď, protože by našli lépe placenou pozici). Češi tedy jinými slovy bohatnou, ovšem je škoda, že si peníze navíc nedávají stranou, ale že bohužel neustále utrácejí. Do budoucna by se jim to nemuselo vyplatit.

V dnešní době je nutné, abychom měli peníze stranou, abychom si v době, kdy se nám daří, dělali takzvanou „železnou zásobu“. Právě taková železná zásoba nás totiž může spasit v době, kdy přijdeme o práci, kdy začneme marodit nebo kdy se nám v domácnosti něco pokazí. Za poslední léta se však ukázalo, že Češi na spoření doslova kašlou – dle aktuálních průzkumů je zřejmé, že sedm z deseti Čechů ani nedokázali za poslední léta své úspory jakkoliv zvýšit.

Finanční situace se u nás zlepšuje, a to dokonce i v porovnání s Evropou

Z aktuálního průzkumu společnosti Erste Group, společnosti Česká spořitelna a společnosti IMAS International vyplývá, že české domácnosti jsou na tom skutečně finančně lépe než kdykoliv předtím. Dokonce se nyní máme lépe, než mnoho jiných zemí v Evropské unii, které byly před námi vždy o krok napřed.

Jaká je nyní průměrná hrubá mzda v Česku?

V České republice se ve třetím čtvrtletí dokonce zvýšila průměrná hrubá mzda. Zvýšila se o necelých sedm procent, a to na 29 050 korun. V letošním roce mzdy zaměstnanců vzrostly nejvíce za posledních devět let.

Co se týče aktuální míry nezaměstnanosti, ta je už delší dobu rekordně nízká. Tato nízká nezaměstnanost v příštím roce může opět ovlivnit růst mezd – dle odhadů by mohla mzda stoupnout o dalších necelých devět procent. Zaměstnavatelé si totiž skutečně musí v současné době vážit svých zaměstnanců, proto se jim už nebojí přidat.